• Головна
  • Участь в міжнародному пілотному проєкті візьмуть агровиробники двох громад Дніпропетровщини
20:58, 19 квітня

Участь в міжнародному пілотному проєкті візьмуть агровиробники двох громад Дніпропетровщини

Як вже повідомляв "Фермер Придніпров'я", в Дніпропетровській обласній адміністрації на нараді зацікавлені сторони обговорили пілотний проєкт щодо створення операційних груп в громадах області. До його реалізації залучені міжнародні експерти, Всеукраїнська асоціація громад і Конгрес фермерів Дніпропетровської області. Саме представники цих трьох інституцій мають можливість втілити стандарти європейського агросектору в українські реалії. За словами міжнародного експерта з розвитку сільських територій та інновацій для дрібних власників (Великобританія) Проєкту ЄС" Інституційна та політична реформа дрібномасшабного сільського господарства" Росса Булла, це його третій візит до України. Він був залучений до створення і розробки програми щодо діяльності дрібних фермерств.

"Цей пілотний проєкт має два компоненти. Перший - це зміцнення Мінагрополітики, яке важливе на шляху вступу країни до ЄС, і другий - це забезпечення підтримки на рівні областей саме дрібних фермерів. Ми фокусуємося на фермерах, які мають в обробітку до 120 га і вже приєдналися до ДАРу чи планують це зробити. І допомагатимемо їхньому агробізнесу інтегруватися до ЄС. Нам важливо знати, чи хочуть самі фермери підвищити свою сппроможність, чи це міністерство змушує фермерів бути залученими до цих програм", - пояснив Росс Булл.

Згідно з програмою візиту міжнародний експерт відвідав дві громади Дніпропетровщини - Магдалинівську та Підгородненську. Він, зокрема, наголосив, що першочерговим завданням відвідин є проведення аналізу та визначення проблем місцевого агросектору, а також залучення місцевих фасилітаторів для вирішення проблем на місцях.

Про перебування Росса Булла в громадах Дніпропетровщини "Фермеру Придніпров'я" розповів телефоном національний експерт, перший заступник голови Всеукраїнської асоціації громад Сергій Замідра. За його словами, пілотний проєкт спрямований на розвиток трьох напрямків в сільському господарстві. Це овочівництво, молочарство та садівництво.

У Магдалинівській громаді під час зустрічі міжнародного експерта Росса Булла з представниками органів місцевого самоврядування йшлося, зокрема, про овочівництво.

"Дуже активна громада, повна енергії. Надзвичайно приємно, що влада не просто очікує, що агровиробники сплачуватимуть податки, а шукають шляхи, як допомогти їм це робити. Ми готуємося до вступу в ЄС і повинні відпрацювати в Україні ті моделі підтримки сільських жителів, с.-г. домогосподарств і малих виробників, які використовуються в Європейському Союзі. Один з таких механізмів там - це операційні групи. У нас це - ініціативні групи малих землекористувачів. Вони створюються навколо окремих напрямків сільськогосподарської діяльності. Основна задача цих груп - це визначити проблему в конкретному секторі, розбити проблему на частини і подивитися, як їх можна вирішити. Приміром, хтось з виробників постачає обладнання для теплиць, але робота пригальмувалася, немає об'єднуючої складової між постачальниками і замовниками, тому таке питання може допомогти вирішити саме ініціативна група. Так діють в ЄС, при цьому запроваджують інноваційні технології, нові рішення тощо", - пояснив Сергій Замідра.

Росс Булл наводив міжнародні приклади, де чимало виробників об'єднані однією спеціалізацією, іде єдина популяризація якогось напрямку, і всі успішно від цього виграють. Так, у окремих регіонах Франції всі виробники підв'язані до виробництва сиру Рокфор. Шотландія спеціалізується на виготовленні віскі та копченого лосося. Тобто, нашому Придніпров'ю теж необхідно визначитися зі своєю спеціалізацією і розвивати єдиний напрямок.

"Ми можемо дуже легко критикувати, що в кого не так росте, ми боїмося інколи поділитися з сусідом тим новим, про що дізналися, бо з часом втратили можливість сісти за стіл переговорів і обговорити проблему, згодом все замикається на індивідуальних особах, а по фіналу страждає громада і не дополучає податків. А відтак, не змінюється саме місце проживання фермера та його родини. Він не може встигати слідкувати за інформацією, програмами, новелами, як це робить місцева влада, податкова та інші служби. Тому нам потрібно сісти і подумати, що змінилося на ринку, що навколо нас, і як ми разом можемо вирішити частинку проблеми, і наступного року збільшити доходи від агросектору на малій території", - уточнив перший заступник голови Всеукраїнської асоціації громад.

У Підгородненській громаді Дніпропетровщини ознайомчий візит Росса Булла з сільгоспвиробниками був дещо активніший, ніж у попередній громаді. На зустріч завітало дуже багато фермерів, вони вели жваву дискусію, продемонстрували свою згуртованість як міцна фермерська спільнота. Це показово, - зауважив Сергій Володимирович. Мова йшла про напрямки агророзвитку - садівництво та овочівництво.

"Представники громади пропонували досить багато рішень, але не дивлячись, що є навколо. Тобто, якщо навколо є магазини, то чому з ними не домовитися про збут продукції, а будувати нові. Якщо є потужний елеватор, то навіщо шукати ще, якщо можна використовувати той, що вже функціонує. Загалом делегація відвідала елеватор фермерського господарства Анатолія Гайворонського. Тому інколи треба подумати, як підтримати те, що вже є. Можливо, щось законтрактувати, можливо, долучитися до спільних програм з тими фермерами, які вже працюють. Це було б більш системно, ніж створювати нове. Ми проговорювали також реєстрацію фермерів в ДАРі, основні помилки, через які вони не можуть отримувати державну допомогу. За результатами візиту окреслюються зміни, підходи, які можуть працювати на рівні громади, регіону взагалі", - розповів телефоном національний експерт Сергій Замідра."

ВІн додав, що представники міськради Підгородного запропонували створити окремий майданчик для ринку. Це досить вагома історія для самих виробників, мешканців навколишніх сіл і міста Дніпра.

"Якщо не будемо просувати дрібне фермерство, то нам загрожує втрата сільських територій. Треба кооперуватися, знаходити шляхи для розвитку. В цьому основна ціль пілоту. ЄС виділив на програми сільських жителів 200 млн. євро. Ця європейська підтримка підкаже оптимальні варіанти для змін, вона є цільовою, а не загальною", - сказав Сергій Замідра під час наради в ДніпроОВА.

На думку національного експерта, пілотний проєкт в громадах області визначить точки успішності і трохи розмотає кільце аграрних проблем на місцевому рівні. А їх, як вияснилося під час дискусії на нараді в обласній адміністрації, достатньо. Голова Конгресу фермерів Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський зауважив, що в області достатньо сіл, де є дороги, інфраструктура, земля, але жителів бракує.

"Приміром, в 30 км від обласного центру розташована Поливанівка, Маглалинівська громада. Там можна добре жити і працювати, тільки люди залишили село і переїхали до міста. Чим їх можна поманити назад, щоб вони повернулися і розвивали село? Можливо, активність і була б, хоча без підтримки влади це зробити неможливо", - зазначив Анатолій Гайворонський.

Його підтримав і Віктор Карпенко, Голова Дніпропетровської обласної організації роботодавців агропромислового комплексу.

"Фермерство в наших краях, в основному, - це рослинництво. Фермер з лютого до кінця листопада не розгинається в полі, а потім настає "мертвий сезон", коли йому треба відпочити і підбити підсумки роботи. Але є нюанси, коли сільські жителі не хочуть вже працювати, вирощувати, дбати. Бо купа проблем з цим виникає, що краще купити качку, курку, шматок свинини, а не виростити її. Я колись мав тваринний комплекс на 469 голів свиней, хотів розширити бізнес і пропонував людям безоплатно маленьких свинок для дорощування. Та мені відмовляли, не хотіли брати. Один із відомих агробізнесменів говорив тоді: "Вітя, поживи для себе". Але я вперто розширював тваринницькі комплекси і тепер в мене, крім зернових, є ще й переробка", - поділився своєю історією Віктор Михайлович.

До дискусії долучився і селищний голова Магдалинівської громади Володимир Дробітько. Він, зокрема, навів власний приклад.

"От є в мене 5 га землі. Я б теж хотів вирощувати ягоди чи заснувати кооператив. Але чи буде це економічно вигідно для мене, якщо зупиняє в цьому прагненні тільки спосіб реалізації. Гарантованого ринку збуту не існує. То можна виростити продукцію і не знати, як продати. Це зупиняє багатьох землекористувачів", - зауважив Володимир Дробітько.

Сергій Кучерявенко, перший віце-президент Дніпропетровської ТПП, поділився фактом звернення до торгово-промислової палати аграріїв, які зайшли в тупік зі збутом продукції. У них є 40 га під чорною смородиною, але продавати, переробляти її надскладно.

"Це важкий сезонний труд, задіяна маса робітників, але товар не реалізується. Немає поки що ні шокової заморозки продукції, ні переробки на пюре чи концентрат. Тому пропозиція і попит розходяться в цьому випадку", - розповів Сергій Кучерявенко.

Окрім суто виробничих проблем в агросекторі, виникають і необгрунтовані на тлі державної або місцевої політики.

"Якщо є державна політика, спрямована на фермерів, то все в ідеалі працює. А коли кажуть, ой, щось ти дуже добре працюєш, щось побудував, податкову службу прислали. Перевірками "начесали" таку суму, що неможливо віддати і пішов з молотка комусь в угоду. В таких умовах працювати складно. Я ж бачу по собі та інших фермерах. У кого сто гектарів в обробітку, податкова нарахувала до сплати 2 млн. грн. У кого більше - 7 млн. грн. Так, це суди. Але це ж нерви, час. Всі в Європі знають, що чим більше багатих людей, тим міцніша держава. Тим більше мотивації захищати своє. У нас же заявлене для аграріїв трохи не збігається з життєвими реаліями", - сказав Анатолій Гайворонський.

Міжнародний експерт Росс Булл, вислухавши всі думки учасників наради, заявив, що у ході втілення пілотного проєкту очікується залучення представників місцевої влади, фінансових організацій, міжнародних партнерів для того, щоб сільські жителі могли отримувати реальну підтримку, розвиватися і розвивати свої території. Це основна умова майбутнього пілотного проєкту в Дніпропетровській області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Нікополь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...