Падіння рівня води на Каховській ГЕС спричиняє проблеми з водопостачанням та несе ризики для Запорізької АЕС, - ВІДЕО

Через руйнування росіянами у листопаді 2022 року ділянки греблі Каховської ГЕС фіксується значне падіння рівня води у Каховському водосховищі, що може спричинити не лише припинення водопостачання для жителів ряду громад Дніпропетровщини, але й спричиняє потенційні ризики для Запорізької АЕС.

Як повідомляє сайт 0564.ua, Апостоловеводоканал інформує про значне падіння рівня води у Каховському водосховищі. На відео, опублікованому днями на Facebook-сторінці водоканалу, можна побачити оголоне дно Мар'янської затоки. те, що вода відійшла метрів на 200, тож сьогодні води немає на раніше судоплавній ділянці затоки. Через критичну ситуацію може припинитися водозабір.

У соцмережі опубліковано лист в.о. головного інженера ДПП "Кривбаспромводопостачання" Вадима Гончарука до керівника КП "Апостоловеводоканал" від 30 січня 2023 №12/103 «Щодо загрози припинення водопостачання», у якому йдеться, що Каховське водосховище є джерелом водопостачання для Апостолівської, Зеленодольської, Грушівської, Вакулівської, Першотравненської громад та міста Кривого Рогу. У цьому листі наголошується на існуванні загрози припинення водоподачі від Каховського водопровідного комплексу та насосної станції №1 каналу "Дніпро-Кривий Ріг".

В ситуації з падінням води, на яку неможливо вплинути, "Кривбаспромводопостачання" просить колег з "Апостоловеводоканалу" накопичити запас води на випадок падіння рівня води до критично низьких відміток, при яких водопостачання стане неможливим.

У зв'язку з цим, починаючи з 31 січня 2021 року розпочато часткове припинення водопостачання споживачам.

У "Апостоловеводоканал" просять жителів громади з порозумінням віднестися до ситуації та підготуватися до відключення водопостачання шляхом накопичення значного запасу води для власних потреб.  

Водночас  експерти МАГАТЕ, котрі перебувають на Запорізькій АЕС, звертають увагу на ризики для Запорізької АЕС, які існують через ситуацію, що склалась на Каховському водосховищі, з якого вода подається для охолодження реакторів атомної станції.

"Попри те, що зниження рівня води не є безпосередньою загрозою для ядерної безпеки, воно може стати джерелом занепокоєння, якщо процес продовжуватиметься...", - цитують генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі на сайті МАГАТЕ.

Нагадаємо, у жовтні 2022 року про ризики у випадку руйнування Каховської ГЕС повідомляв директор Інституту водних проблем і меліорації НАН України Михайло Яцюк. А вже у  листопаді 2022 року російська армія підірвала частину водозливної греблі Каховської гідроелектростанції.